Lady Gaga – co warto wiedzieć o artystce

W dzisiejszych czasach każdy prawdopodobnie zna Lady Gagę – jest to amerykańska wokalistka o włoskich korzeniach, która zadebiutowała w roku 2008 piosenką „Just Dance”. Pierwszy singel szalał na listach przebojów i znalazł się ostatecznie w rankingu Billboard na pierwszym miejscu. W tym samym roku wydała także swój pierwszy studyjny album „The Fame”, na którym znajdowały się takie hity, jak „Poker Face” czy „Paparazzi”. Wokalistka jest znana ze swojego wyjątkowego stylu, niesamowitej barwy głosu i wyjątkowych umiejętności scenicznych. Obecnie ma na swoim koncie aż pięć albumów studyjnych i niezliczoną ilość hitów. Co warto wiedzieć o Lady Gadze? 

1. Lady Gaga – kim jest i skąd pochodzi?

2. Jakie są najważniejsze osiągnięcia muzyczne Lady Gagi?

3. Ciekawostki o Lady Gadze – czy Lady Gaga zagrała w Polsce?

Lady Gaga – kim jest i skąd pochodzi?

Lady Gaga – czyli Stefani Joanne Angelina Germanotta urodziła się w Nowym Jorku 28 marca 1986 roku w rodzinie o włoskich korzeniach. Bardzo szybko związała się z muzyką, już jako czteroletnie dziecko zaczęła się uczyć gry na fortepianie, a dekadę później, w wieku czternastu lat, po raz pierwszy zaśpiewała przed publicznością. Szybko zaczęła odnosić pierwsze sukcesy – dostała się na Uniwersytet Tisch School of The Arts gdzie studiowała muzykę, jednak postanowiła rzucić studia i zająć się profesjonalną karierą. Zanim sama stała się sławna pisała piosenki dla takich artystów, jak Britney Spears, Fergie czy Jennifer Lopez i New Kids on the Block. Jak sama mówi, inspirują ją tacy artyści, jak Michael Jackson, David Bowie, Freddie Mercury i Madonna.

Jakie są najważniejsze osiągnięcia muzyczne Lady Gagi?

Lady Gaga osiągnęła ogromny sukces. Wiele z jej piosenek zdobywało szczyty list przebojów. Hity takie, jak „Bad Romance”, „Born This Way”, „The Edge of Glory” czy „Marry the Night” nucił cały świat. Pierwsza płyta „The Fame” okazała się tak wielkim hitem, że doczekała się reedycji „The Fame Monster”. Drugi album potwierdził muzyczną dominację wokalistki. Oprócz tego artystka i autorka tekstów jest znana z występowania w filmach i serialach – można ją było podziwiać w takich produkcjach, jak American Horror Story, Dom Gucci czy Narodziny Gwiazdy, w którym wystąpił także Bradley Cooper.

Ciekawostki o Lady Gadze – czy Lady Gaga zagrała w Polsce?

Do tej pory Lady Gaga nagrała pięć solowych albumów studyjnych a także wiele albumów kompilacyjnych i EP oraz ścieżkę dźwiękową. Warto wiedzieć, że swój pseudonim artystyczny jest nawiązaniem do jednej z piosenek zespoły Queen – „Radio Gaga”. W roku 2010 w ramach „The Monster Ball Tour” wokalistka zagrała koncert w Polsce, w Gdańsku, w Ergo Arenie.