Wpływ otoczenia na Chopina

Ważnym elementem w kompozycjach Chopina był wpływ otoczenia, który miał dla niego naprawdę wielkie znaczenie. Dzięki osobom bliskim Chopinowi powstało wiele utworów muzycznych, które bez nich by po prostu nie powstały. Bardzo pozytywnie wpływały one na kompozytora, który dzięki nim wierzył w siebie, a także w swoje umiejętności, a to w tym wszystkim było zdecydowanie najważniejsze. W chwilach kryzysu Chopin zawsze miał obok siebie osoby, na które mógł liczyć, dlatego też nigdy nie załamywał się na dłuższy czas, zawsze był w formie, a więc dzięki temu powstało aż tak dużo utworów muzycznych, bo kompozytor po prostu był tym wszystkim zafascynowany dzięki swojej rodzinie, przyjaciołom, i wiernym słuchaczom, których było naprawdę wielu.

Pewne jest jednak z całą pewnością to, że nie wszyscy z otoczenia Chopina życzyli mu dobrze, musiały się znaleźć osoby, które źle mu życzyły, czy też podcinały mu skrzydła, tak jak jego największa ukochana, przez którą miał on chwile zwątpienia, jednak dzięki swoim bliskim szybko się z tego otrząsnął i zaczął tworzyć jeszcze lepsze utwory muzyczne niż dotychczas, można rzec, że praktycznie każdy ostatecznie na tym skorzystał. Jak widać wyraźnie otoczenie miało naprawdę wielki wpływ na Chopina jako człowieka, ale także jako kompozytora. Dzięki nim artysta mógł tworzyć bez żadnych obaw o to, że ktoś go zostawi w krytycznym momencie samego, czy też coś w tym stylu, bo tak na pewno w żadnym wypadku by się nie stało.

Zdecydowanie ważną kwestią w jego życiu było to, że rodzina praktycznie w każdej sytuacji stała za nim murem, a to sprawiło, że mógł się on skupić na tworzeniu różnych gatunków dzieł muzycznych, co bardzo dobrze mu wychodziło, o czym świadczy jego wielka popularność na całym świecie. Chopin miał wokół siebie wielu ludzi, zawsze jednak potrafił umiejętnie dobrać sobie przyjaciół, którzy wspierali go w złych chwilach, dzięki nim czuł się lepiej i pewniej, a jego samopoczucie nigdy nie schodziło poniżej określonego poziomu.

To właśnie im zawdzięczał bardzo wiele.